A piacvezető Welltech ZRt. közel 30 éves történetében mérföldkőnek számít a MOL Campus 28 emeletes toronyházának projektje, amivel a Siemens 2022-es év leginnovatívabb épületautomatizálási projektjéért járó díját is elnyertük. Azonban még ennél is sokkal fontosabb, hogy a projekt munkálatok során tovább bővítettük a hazai piacon egyedülálló tudásunkat. Az izgalmas részletekről Szaszkó Ádámmal, a Welltech ZRt. vállalkozási és kivitelezési igazgatójával beszélgettünk.
Egyedi technológiai megoldások a MOL CAMPUS-on
Hogyan vett részt a Welltech a jövő épületének megvalósításában?
A Mol torony kivitelezése rendkívül összetett feladat volt, és nemcsak az épület nagyságából adódóan, hanem a Megbízó magas elvárásait kielégítő megoldások kidolgozása kapcsán is. Az épület automatizálásánál több szempontot kellett figyelembe venni. A klasszikus épületautomatizálás mellett cégünk nemcsak a hűtés, fűtés, füst- és hőelvezetés automatizálását valósította meg, hanem az épület teljes árnyékolástechnikájának irányítását, valamint a világításvezérlését is. A beáramló természetes fény és a hőmérséklet szabályozásához az elérhető legfejlettebb technológiát építettük be. Olyan innovatív megoldásokat használ a torony, mint a 900 négyzetméternyi napelem, a geotermikus energiát használó hűtési és fűtési rendszer, valamint a szürkevíz újrahasznosítása.
A megbízó célja egy olyan épület létrehozása volt, amely műszakilag messze meghaladja az átlagot, és valóban utat mutat a jövőbeli lehetőségeknek. Szintén fontos szempont, hogy az újításokon keresztül az irodakomplexumban tartózkodók kellemes közérzetének biztosításán felül az üzemeltetést a lehető leggazdaságosabban, leghatékonyabban, vagyis „legokosabban” valósítsa meg.
Milyen egyedi műszaki megoldásokat használtatok a projektben?
A cégünk megalakulásakor indított partneri kapcsolat továbbra is meghatározó a Honeywell-lel, mára azonban számos más cég termékeivel is dolgozunk, annak érdekében, hogy mindig a Megrendelői igényeket legjobban teljesítő megoldásokat tudjuk szolgáltatni. A MOL Campus kivitelezési munkái során a Siemens eszközeit használtuk, így jelen van mind a Siemens Building Technology (SBT), mind a Siemens Digital Industries (SDI) termékkínálata is. A Siemens épületautomatikai termékek segítségével irányítható a helységek hőmérsékeltének, világításának és árnyékolásának szabályozása. A Siemens ipari termékeivel az átkapcsoló automatika, a hő- és füstmentesítés, illetve a komfort rendszerek vezérlését oldottuk meg. Így szerényen, de nyugodtan állíthatjuk, hogy ezen projekttel az ipari és épületautomatizálási területen is jelentős referenciával rendelkezünk.
Van-e rálátásotok a MOL Campus átadása óta a projektre?
A MOL már a kivitelezés alatt tisztában volt azzal, hogy egy épület átadása után a létesítmény üzemeltetéséhez hatékonyan hozzájárul a rendszeres megelőző karbantartás, emiatt már a kivitelezési időszakban megkezdődött az egyeztetés a karbantartás műszaki tartalmáról, többek között a szükséges tartalék eszköz készletről. A MOL Campus kivitelezésének zárásakor már rendelkezésre állt a Welltech dedikált szerviz csapata, amely az első pillanattól támogatja az üzemeltetést.